Metaverse Pazarlama

Metaverse pazarlama ile dijital pazarlama kavramının dünyası değişiyor. Belkide artık dijital pazarlama değil, metaverse pazarlama…

Ajans Sirius, Dijital Reklam Ajansı

Dijital:
Bizim Sanatımız
Sizin Kârınız

Metaverse Pazarlama ile Değişen Dünya

Metaverse kavramı, ortaya çıktığı günden beri gündemden düşmeyen bir alandır. Her geçen gün biraz daha fazla adından söz ettirmeye devam ediyor. Aslında tam bir tanımı, sınırı, tarifi olamamasıda bu alanı merak uyandıran bir alan hâline getiriyor. Sanal gerçeklik “VR” ve artırılmış gerçeklik “AR” ile birlikte her geçen gün popülerliğini artıran ve sınırları olmayan, bilgi işlem platformu dememiz Metaverse için yanlış olmaz.

Metaverse; sürekli kendini yenileyen, geliştiren, gittikçe kullanım alanını ve kullanıcılarını artıran bir dinamik yapıdır. Şu an için hâlâ çok keşfedilmemiş bir yapıdır da diyebiliriz. Metaverse aslında çok azı keşfedilmiş, sınırları belli olmayan sanal bir gezegendir. Bu gezegende doğan para birimleri (coinler), karakterler (nft) ve oyunları yavaş yavaş duymaya başlıyoruz. “VR” ve “AR” teknolojileri ile bu dünya’ya bir gözlük takarak kolayca adım atabiliyorsunuz. Şuan için coin nft ve oyunlar, hatta son dönemde ise araziler ile ön plana çıkmaya başlasada bunlar Metaverse’nin çok çok küçük parçaları diyebiliriz.

Metaverse devri, web 4.0 ile birlikte firmaların bu alana yatırım yapmalarıyla beraber tam manası ile başlayacaktır. Günümüzde metaverse dünyasına yatırım yapan çok az firma olsada, bu alana yatırım yapmak isteyen birçok firma var. Firmaların yatırım projeleri hayata geçtiğinde ise metaverse rekabeti başlayacak ve dolayısıyla ortaya metaverse pazarlama kavramı tam anlamı ile çıkmış olacak.

Metaverse pazarlama ile artık sadece en iyilerin kazanacağı bir evrene geçiş yapmış olacağız. En iyi pazarlama stratejileri ile en iyi kullanıcı deneyimi yaşatabilen firmaların kazanacağı bir piyasaya geçeceğiz.
Kullanıcı web siteniz, sosyal medyanız gibi sizin oluşturduğunuz bir platformada sizin onlara sunduğunuz ölçüde, kazandığı deneyime göre alışveriş kararı verirken, metaverse platformunda kullanıcı ürün veya hizmeti sınırsız şekilde deneyimlecebilecekleri bir dünya sunabileceksiniz.

Örneğin, bir masa satıyorsanız alıcı, şimdi olduğu gibi ölçü, renk, fotoğraf gibi sınırlı bilgiler ile karar vermek zorunda kalmayacak bu masayı Metaverse’de gerçek evinin bir yansıması olan sanal evinde, yerine koyacak ve orada masanın evine ne kadar uygun olduğu konusunda müthiş bir deneyim yaşayıp satın alma kararı verecek. Konuyu biraz daha detaylandıracak olursak, tatil için otel ararken birkaç kullanıcı yorumu, birkaç fotoğraf ve ya video ile yetinmek yerine, bir gözlük takarak otelin plajında, odalarında lobisinde gezecek ve kararını ona göre verecek.

metaverse 1

Kısacası metaverse artık potansiyel alıcılara sınıırsız ürün ve hizmet deneyimi sunacak. Her ürün ve hizmetin hakkında, kullanıcıların sınırsız deneyim elde edebilmesi ise beraberinde çok daha ileri derece bir pazarlama yapmayı gerektirecek, çünkü metaverse ile iyi ve kötü ürün çok kolay ayrışabilecek ya da yapay zeka ile ürün kıyaslaması yapıldığında hayal bile edemeyeceğiniz ufak detaylar sizi rekabetin ilerisine ya da gerisine çok kolay atabilecek.

Metaverse pazarlama aslında iyilerin değil, en iyilerin kazanacağı, çok sağlam alt yapı gerektiren, detayların çok önemli olduğu bir alan hâline gelecek. Bunun içinde aslında şimdiden o sağlam alt yapıyı oluşturmak gerekmektedir. Çünkü metaverse, web 4.0 ile şimdiye kadar ki en dinamik yapı hâline gelecektir. Kurallar ve şartlar belki de anlık değişecek. Bu yüzden kuralları ve sınırıları belli olmayan bu dinamik alanda, aynı şekilde dinamik bir pazarlama stratejisi ile ilermek gerekecektir.

Metaverse aynı zamanda birçok firmanın piyasadan silinmesine de neden olacak. Çok hızlı ve dinamik bir yapı olduğu için, bu alana bir yıl önce giren firma ile yıl sonra giren firma arasında dağlar kadar fark olacaktır.
Kısacası artık oyunun kuralları değişiyor ya da değişecek. Belki “kurallar değişecek” dememiz bile yanlış olur. Çünkü “oyunun kendisi değişiyor” hatta “dünyamız” değişiyor. Dijital pazarlamanında dünyasının ve genlerinin değişeceği tartışılmaz. Belkide artık yaptığımız işe dijital pazarlama değil, metaverse pazarlama diyeceğiz.

Metaverse Pazarlama Ajansı Sirius. 

metaverse 2
metaverse pazarlama
Google reklam ajansı

Google Reklam Ajansı

Google Reklam Ajansı. Dijital’de Google Reklamlar Kampanyalarınızı Profesyonel Bir Şekilde Yönettirin. Satışlarınızı ve Karınızı Artırın.
Devamını Oku >>

google reklamları

Google Reklamları

Türkiye’de ve dünyada dijital reklamcılığın büyük bir kısmının yapıldığı yerdir. Google arama motorunun adwords paneli üzerinden oluşturulan ve google arama motoru ile goo.
Devamını Oku >>